Vyberte možnost Stránka

Jak si správně vybrat spacák

Jak si správně vybrat spacák

Dnešní doba nabízí mnoho možností a mnoho variant spacích pytlů. Je lepší peří nebo syntetika? Mám chtít raději mumii nebo si mám vzít pohodlnej „dekáč“? Na co si dát pozor a jak si vybrat ten nejlepší, vám poradím v tomto článku.

Duté vlákno nebo peří?

Mezi základní parametr při výběru spacáku, bude určitě patřit náplň. Je to jeden z nejdůležitějších parametrů vůbec. Peří je velice dobrý izolant a skvěle se hodí do velice chladných teplot a suchých mrazů. Péřové spacáky většinou bývají pro stejný tepelný komfort menší (ve sbaleném stavu), ale také dražší.  Naprosto nevhodné je peří třeba do tropů. Prakticky všude, kde je velká vzdušná vlhkost, tak je lepší využít syntetiky. Peří totiž velice dobře absorbuje vlhkost a v takových podmínkách je pak nemožné spacák usušit a to vám může pokazit celý trek. Celkově, pokud nechcete spacáku věnovat tolik péče, je lepší volit náplň z dutých vláken, protože ty nejsou prakticky náchylné na nic. Dokonce je syntetika velice vhodná pro alergiky. Pokud chceme univerzální spacák za dobré peníze, je syntetika jasná volba. Pokud však jdeme na expedici na K2 určitě bude lepší koupit spacák péřový.

Dekáč nebo mumie?

Další body, který při výběru spacáku budete řešit, bude jeho tvar a velikost. Základní a nejjednodušší tvar je deka. Klasický obdélník rozepínací po boku. Všichni ho známe a na chatě nebo chalupě jste určitě minimálně jeden měli. Tak přesně tam je asi nejvhodnější využití „dekáče“. Na chatě … Ještě je dobré ho vozit třeba v autě, protože když ho rozděláte, máte skvělou deku na kemping. Protože má tvar obdélníku je v něm mnoho prostoru, který musí člověk vyhřát a proto se úplně nehodí na kempování, či přespání v lese, pokud teda není opravdu velké teplo. Další nevýhodou dekáče je velikost. Většinou,  ve sbaleném stavu, je to pořád velice objemné zavazadlo, které je těžké. Na zádech to tahat prostě nechcete …

Spacak Army Husky | Zálesáctví, Přežití v přírodě, Bushcraft
spacak army husky - spací pytel - zálesáctví, tábornictví, bushcraft

Zatím nejrozšířenějším tvarem spacáku je mumie. Mumie kopíruje tvar našeho těla a tak nemáte žádné velké vzduchové kapsy, které byste museli vyhřívat. Na trhu už jsou dokonce i „elastické mumie“ kopírující přesně tvar vašeho těla a tyto dokáží nejlépe izolovat a nakumulovat teplo, které tělo vytvoří a díky elasticitě to teplo nikam neuteče. Ale ruku na srdce – vydrželi byste v takovým spacáku? Já ne. Ani náhodou.

Málem bych zapomněl na tu velikost… Při výběru je dobré nebát se spacák vytáhnout z obalu, rozložit a vyzkoušet. Je třeba, aby dobře sednul. Měl by zhruba kopírovat vaši postavu. Měli bychom všude mít kousek místa, ale ne moc ani málo. Když budete od kraje ke kraji, v těch místech vám bude chladno a naopak, když budete jen do tři čtvrtě spacáku, tak spotřebujete spoustu energie na vyhřátí přebytečného místa, které nepotřebujete.

Existuje univerzální spacák? Aneb teplotní rozmezí spacáků …

Aby se člověk dobře vyspal, je základ, aby mu nebyla zima. Někdy je velice těžké odhadnout jaký spacák zvolit, aby se nám pohodlně spalo a bylo nám přes celou noc teplo. Napoví rozdělení spacáků. Teplotně spací pytle lze rozdělit na tři druhy. Zimní, letní a tří sezónní. Jak už názvy napoví, druh vždy odpovídá ročnímu období ve kterém má být spacák použit. Až na tří sezónní. Které tři sezóny ho použít? Většinou jsou tyto spacáky určeny od jara do podzimu a lze tyhle spacáky označit opravdu jako univerzální. Pokud nevíte, jaký spacák si na začátek pořídit a nevíte přesně do jakých podmínek budete chodit, zvolte tuto univerzální možnost a nic tím nepokazíte.

Od roku 2002 na spacácích musí být dané teplotní rozmezí, které nám ukazuje většinou tři až čtyři teploty. High comfort a Extrem je označení pro vrchní a spodní hranici teploty, do které je spacák určen. ALE POZOR – Podle těchto teplot se určitě neřídíme. Teplota u „Extrem“ znamená teplotní rozmezí, kdy ve spacáku přežijete noc bez nějakého většího podchlazení, ale určitě se dobře nevyspíte. Naopak „High comfort“ je teplota, při které vám bude ve spacáku dobře a možná až mírně teplo. Nejlepší je dívat se na zlatý střed. To je teplota, která nám určuje asi nejlépe teplotu, do které je spacák ideálně určen. Aby to nebylo tak lehké, i tady je zase jedno ALE … Ani tato teplota nemusí být pro všechny směrodatná. Někomu prostě i při této teplotě může být zima. Záleží to od toho, jaký má kdo metabolismus a jak tedy tělo dokáže vyhřát spacák.

Spacák a výbava all inclusive

Tak jako u všeho, i u spacáku můžete mít něco navíc. Mezi asi už klasické vybavení u spacáků, patří kapsa na drobnosti. Kapsa se dělá u některých spacáků na vnější straně a na některých na vnitřní straně. Některé spacáky mají dokonce obě kapsy. Ale je zase dobré používat tyto úložné prostory s rozmyslem. Dát si tam třeba baterku nebo čelovku je ideál. Nacpat k tomu ještě klíče a telefon, už je ale moc. Při každém přetočení vás kapsa zavalí nebo naopak bude tlačit. Hodně výrobců u vyšší řady spacáků má třeba takzvané „protiskluzové“ úpravy. Nejčastěji ve formě pásků s tečkama. Ne vždy ale tato neklouzací úprava funguje. Proti přetáčení a odvalení se mimo karimatku, mají některé spacáky ze spodní strany hlavy velkou kapsu, do které je možné karimatku zastrčit a tím si zajistit určitou stabilitu na karimatce. Jde ještě něco vylepšit? No jasně že jde! Ještě jsme se nepodívali na obal. Říkáte si, jak vylepšit obal? A co třeba komprese? Ano, je to tak. Mnoho spacáků má na obalu takzvané „kompresní popruhy“, kterými spacák stáhnete na co nejmenší velikost. Za popruhy jde spacák velice dobře pověsit za batoh, taky se za popruhy dá velice dobře nosit jen tak v ruce.

Kopresni Obal Spaci Pytel | Zálesáctví, Přežití v přírodě, Bushcraft
kopresni obal spaci pytel - jak vybrat spaci pytel - zalesactvi, bushcraft, tabornictvi, outdoor

Shrnuto podtrženo

Dostáváme se na závěr článku. Vím, že jsem tady vypsal spoustu věcí, na které je třeba se podívat a teď v tom máte asi trochu guláš, tak to shrneme. Základ bude určit si, do jakých podmínek spacák chci. Bude tam velká zima a má být lehký a kvalitní? Volím péřovej spacák. Chci malej lehkej spacák. Sahám po letním nebo univerzálním (tří sezónním). Tady nutno dodat, že větší cena = menší velikost a váha. Čím víc toho spacák umí a je menší a lehčí, tím víc za něj zaplatíte, ale méně se pronese a lépe se vyspíte.

Já vlastním konrétně tyto spacáky:

Tak přeju šťastnou ruku při výběru a kdyby někdo ještě potřeboval poradit, kontaktujte nás

O autorovi

Zálesák Martin

Fotograf, grafik a webdesigner, co miluje přírodu a hledá v ní uklidnění a relaxaci. Už od malička ho zajímalo vše spojené s přírodou a cestováním, budoval příbytky v lese a zkoušel rozdělávat oheň na všechny způsoby. Kromě trávení času u počítače a v lese, velice rád jezdí na kole, na kolečkových bruslích a rád plave. Prakticky žádný sport mu není cizí.