Vyberte možnost Stránka

Defcon 5 Bivi – recenze

Defcon 5 Bivi – recenze

Bivak, který je velmi poptávaný a spoustu z vás se mě na něj ptalo. Stojí za to? Je dobré brát bivak? Kdy se hodí a kdy ne? Pojďme se podívat.

Bivak vs žďárák

Bivak je mnohdy uváděn, jako stan pro jednu osobu. Oproti žďáráku se liší prakticky jen v tím, že má zvednutou vrchní část u hlavy (tvz nebesa). Ta se zvedá pomocí dvou laminátových tyček.
Oproti tomu žďárák (žďárský pytel / Žďárského vak), je vlastně jen obalem na spacák.
Ať tak nebo tak, slouží hlavně jako ochrana před deštěm a nepříznivým počasím, ale také jako zvýšení tepelného komfortu.

Defcon 5

S délkou 230cm se do něj vlezou všichni a většina ještě kousek zbude. Toho místa, ale není tolik, neradujte se. Obskládáte se jen pár věcma. Já tam třeba mám oblečení, kdyby byla kosa nebo fototechniku, případně věci co chci mít po ruce, jako telefon nebo čelovku.
Tady ještě podotknu něco, co ve videu neříkám – a to, že nebesa mají na vnitřní straně šikovně udělanou síťku, kam třeba telefon a čelovku můžete dát. Tím zamezíte tomu, abyste ji hledali mezi hadrama nebo ji třeba zalehli.

Když jsme u těch rozměrů, nebesa mají na výšku 50cm a bivak je široký 80cm, což je šířka většiny spacáků. 

Abych nezapomněl, tak váha je podle výrobce 1500g, ale mě vyšlo při vážení 1378g. Né, že by těch pár gramů až tak pomohlo, ale když jsou lidi schopní kvůli gramu uřezat nebo upilovat kartáček, je dobré to zmínit.

Výhody x Nevýhody

Tak čím začneme? No dobře, prvně si řekneme, na co si dát pozor a jaké jsou nevýhody bivaků. Jo! Jakože všech, to není jen vada Defconu!
Pokud Vás stihne déšť, nestavte bivak. Počkejte! Pokud totiž začnete stavět v lijáku bivak, dopadnete jako já, při své první zkušenosti s tímto bivakem. Naprší vám tam a budete v mokru, klepat kosu a když budete mít štěstí, nenamočíte zbytek vybavení.
Pokud teda očekáváte lijáky, postate “ubytko” dřív než začne lejt a nebo si berte s sebou třeba ještě tarp. Ale zase … ruku na srdce … pokud táhnu tarp, potřebuju bivak?
Pokud to máte jako zvýšení tepelného komfortu, tak jo! Berte oboje. Pokud nečekáte zimu a víte, že spacák to dá, určitě postačí tarp.

Očekáváte delší lijáky a plánujete vařit či dělat jiné věci, jako v campu? Pokud máte jen bivak – nechte si zdát. I tady je lepší mít po ruce alespoň nějaké lepší pončo nebo tarp.
V bivaku si neuvaříte. No možná jo, ale horko těžko a ještě propálíte kus stěny.
Jdete na více dní a máte s sebou 70l batoh? Opět vás asi zklamu. Všechny ty věci se do bivaku i s váma nevejdou. Takže pokud to půjde, sbalte malej batoh a ten nacpěte k nohám a pak se naskládejte do bivaku vy. Pokud máte 40l a více, tak to ani nezkoušejte. Pro pohodlné spaní se tam prostě Vy i věci nevejdete.

Shrnuto podtrženo. Pro zvýšení tepelného komfortu a na bezpečné přespání je bivak super. Pokud ale chcete vše schovat k sobě nebo vařit v dešti, doporučím asi raději stan – třeba Lanshan.

O autorovi

Zálesák Martin

Fotograf, grafik a webdesigner, co miluje přírodu a hledá v ní uklidnění a relaxaci. Už od malička ho zajímalo vše spojené s přírodou a cestováním, budoval příbytky v lese a zkoušel rozdělávat oheň na všechny způsoby. Kromě trávení času u počítače a v lese, velice rád jezdí na kole, na kolečkových bruslích a rád plave. Prakticky žádný sport mu není cizí.