Vyberte možnost Stránka

Lanshan 1 vs Cloud up 1

Lanshan 1 vs Cloud up 1

Cena:

Starší Lanshan lze sehnat kolem 110$ (novější okolo 120 – 150$ podle akce pozn. redakce)
Cloud up kolem 80-110$

Váha:

tropiko + vnitřek + tyčky
Cloud up 1195g
Lanshan 880g
na Lanshanu mám ještě navázané provázky pro stavbu pomocí kamenů, takže ‚čistá‘ váha asi někde k 800g

Podlážka:

Cloud up 194g
Tyvek k Lanshanu 228g

Samotné tropiko:

Cloud up 428g
Lanshan 450g

Vnitřní stan (neváženo, spočítáno):

Cloud up 422g
Lanshan 350g

Minimální váha (tropiko + podlážka + tyčky):

Cloud up 967g (428+194+345)
Lanshan 758g (450+228+80)

Oba mají 6 kolíků v základním balení

Cloud Up 1
Cloud Up 1
Cloud Up 1
Cloud Up 1

Největší rozdíl dělají tyčky, takže kdo nosí trekové hole, tak Lanshan je jasná volba. V minimální konfiguraci (tropiko, malý Tyvek, 6 kolíků) se s Lanshanem dostanete kolem 600g a máte lepší ochranu oproti dešti než s plachtou.

Stavění:

Zde jsem myslel, že freestanding stan vyhraje, ale překvapivě mi přijde postavit Lanshan mnohem pohodlnější. Zapíchnu 4 kolíky do rohů, postavím tyčku a vypnu předek, zapíchnu zadní kolík a pak jen porovnám kolíky a povypínám lanka. Pokud vnitřní stan budu připínat dodatečně, tak to stavím přibližně stejně dlouho jako Cloud up, pokud ho už mám ale připnutý, tak to postavím za polovinu času. Cloud up jde také stavět nejdříve tropiko a pak vnitřek. Bohužel mi přijde, že minimálně bez těch bočních kolíků nejde Cloud up úplně dobře používat, takže tím není asi úplně ‚freestanding‘. Takže jediná výhoda Cloud up je asi to, že když postavím základní kostru, tak s ním můžu hýbat kam chci, nevýhoda Lanshanu by byla někde, kde by šlo špatně zapichovat kolíky, protože při narovnání si je někdy přepichuji. Za mě rozhodně bod pro Lanshan.

Prostor:

Cloud up sice vypadá zvenčí větší a i na fotkách působí jako prostornější, ale uvnitř mi to přijde větší v Lanshanu, hlavně asi z toho důvodu, že v Cloud up člověk leží uprostřed a na každé straně má trochu místa, zatímco v Lanshanu má pro sebe obdélník a zbytek místa na jedné straně. Předsíň nevím, možná výhoda u Lanshanu je, že lze otevřít jen jedno křídlo.
(U Lanshanu 2 jdou otevřít obě strany. Pozn. redakce)

Odolnost proti živlům:

Nejsem schopen úplně porovnat, ale u Lanshanu jsem byl mile překvapen, co vydrží. Když se pořádně zakolíkuje, případně přidají kameny na kolíky, tak je mu asi jedno odkud fouká vítr, zatímco Cloud up bude asi háklivý na směr větru. Cloud up má tropiko 20D, tak možná bude o něco odolnější. Takže za mě jasný vítěz Lanshan, pro začátečníka úplně ideální, pokud chodíte s hůlkama, tak bych ho rozhodně upřednostnil i před plachtou. Jestli někdo má tip na jinou střechu nad hlavou s lepším poměrem cena/váha/funkčnost, tak sem s ním, ale já nic lepšího nenašel.

Pokud bych chtěl lehký freestanding stan, tak bych se asi musel plácnout přes kapsu a jít do něčeho jako Big Agnes Tiger Wall.

Kde takový stan koupit?

Autorem článku je Michal Kavan

Díky moc Michale

O autorovi

Zálesák Martin

Fotograf, grafik a webdesigner, co miluje přírodu a hledá v ní uklidnění a relaxaci. Už od malička ho zajímalo vše spojené s přírodou a cestováním, budoval příbytky v lese a zkoušel rozdělávat oheň na všechny způsoby. Kromě trávení času u počítače a v lese, velice rád jezdí na kole, na kolečkových bruslích a rád plave. Prakticky žádný sport mu není cizí.