Vyberte možnost Stránka

Prodloužený víkend v Beskydech

Prodloužený víkend v Beskydech

Co jiného nás mohlo napadnout na prodloužený víkend, než výšlap po milovaných Beskydech…
Ač počasí ukázalo svoji odvrácenou tvář a poslední zářijový víkend opravdu nebyl extra teplý, tak jsme sbalili batoh a vyrazili v pátek směr Trojanovice, kde jsme byli ubytovaní v penzionu, protože jsme sebou měli roční zálesačku, která si stan zatím ještě moc neoblíbila.


Do penzionu jsme dorazili na druhou hodinu, kde nás čekala paní “ domácí“ a ukázala náš pokoj, po vybalení potřebných věcí a převlečení se do turistického jsme vyrazili s batůžkem na zádech a malou Háňou na vodítku prozkoumat okolí penzionu. Naše obvyklá výletní dvojice byla rozšířena ještě o tři členy, jejíž nejmladší člen měl pouhý rok.
Neuvěřitelný klid a vůně lesa nám připomněli echod Jeseníků… a už se člověk opět cítil nabit energií, ač se nám kouřilo od pusy zimou, i tak to byl zase krásný pocit v trekovkách našlápnout horský terén….

…. Pojďte se s námi projít malebnou krajinou našich hor a zavítat na příjemná místa….
Ani jsme se nenadáli a přišlo sobotní ráno, snídaně, balení a už jsme vyrazili na předem vymyšlený první bod dnešního treku.
S ohledem na nejmenšího člena a čtyřnohého společníka jsme došli po pár kilometrech do Ráztoky, kde nám při výšlapu pomohla lanovka na Pustevny. Při cca 30 ti minutové jízdě jsme se mohli kochat výhledy na okolní vrcholy, ač zatažená obloha nebyla nakloněná odhalit nám krásy okolních panoramat, ale i přes to, jsme si udělali pár krásných fotek.
Vystupujeme z lanovky a už si to míříme po modré turistické značce na Radegast.
Socha Radegasta, slovanského, pohanského boha slunce, hojnosti a úrody je jedním z nezaměnitelných symbolů Radhoště v Beskydech, který se nachází přesně v půlce cesty z Pusteven na Radhošť. Jeho nadmořská výška je 1105m.
Před námi poslední kousek cesty na Radhošť, který je spojován s uctívání boha Radegasta, který podle pověsti měl na této hoře své sídlo a lidé z daleka mu přinášeli své dary.
Radhošť je nejznámější horou v CHKO Beskydy, měří 1129 m a můžete z něj při příznivém počasí vidět celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky, Malou a Velkou Fatru, což nám bohužel zatažená obloha nedovolila.
Součástí hory Radhošť je kaple sv. Cyrila a Metoděje, kde staří Slované slavili letní slunovrat.
Celá trasa je velmi jednoduchá a příjemná, proto ji můžeme doporučit všem nadšeným turistům i s dětmi. Určitě neuplyne mnoho času a opět si tuto trasu zopakujeme, už jen proto, abychom viděli konečně nádherné okolí.
Na nedělní den, před návratem domů jsme si naplánovali návštěvu skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Nemůžeme přeci opustit toto místo bez návštěvy Dřevěného městečka, Mlýnské doliny a Valašské dědiny.
Tato cca 4 hodinová prohlídka muzea v přírodě je nezapomenutelným okamžikem, kde můžete nahlédnout do interiérů obytných domů zachycujících způsob bydlení od poloviny 19. století v různých sociálních vrstvách i do jejich způsobu hospodaření, které skýtají přilehlá políčka. Můžete též nahlédnout do obyčejů a dovedností našich předků, lidových řemesel i zpracovávání potravin a výroby kůží.
Součástí je Jurkovičova rozhledna, která je umístěna na Karlově kopci a jejíž výška je 31 m. Je nádhernou součástí skanzenu a vřele doporučujeme její návštěvu.

O autorovi

Zálesák Martin

Fotograf, grafik a webdesigner, co miluje přírodu a hledá v ní uklidnění a relaxaci. Už od malička ho zajímalo vše spojené s přírodou a cestováním, budoval příbytky v lese a zkoušel rozdělávat oheň na všechny způsoby. Kromě trávení času u počítače a v lese, velice rád jezdí na kole, na kolečkových bruslích a rád plave. Prakticky žádný sport mu není cizí.