Vyberte možnost Stránka

Přítel lesa – kniha, která to celé začala

Přítel lesa – kniha, která to celé začala

Dnes je Mezinárodní den dětské knihy a tak jsem se rozhodl poohlédnout se do vzdálené minulosti a představit vám knihu, která pro mě byla v dětství zlomová.

Musel jsem v paměti zapátrat opravdu hodně, protože už je to bezmála asi dvacet let, co jsem se k této knize poprvé dostal. No možná i o fous víc, přesně to datovat nedokážu.

Jako dítě jsem miloval encyklopedie a ač jsem tomu moc nerozuměl, četl jsem je tam a zpět, všechny co jsem měl. Jinak jsem knížky fakt neměl rád. To se se mnou táhlo snad až do mých pětadvaceti let. To jsem se do knížek docela zbláznil a teď je schraňuju hezky do knihovny. Ale zpět ke knize.

Měl jsem z toho Vánoce?

Knihu Přítel lesa, jsem totiž dostal na Vánoce. Ležela tam úplně nenápadně mezi ostatníma dárkama a vím, že jsem jí zprvu vůbec nevěnoval pozornost – vůbec.
Ale až opadlo to obrovské nadšené z lega (Lego Technic – chápejte) a venku se začalo pomale oteplovat a my jsme začali jezdit na chatu (a z toho jsem měl teprve Vánoce, miluju to tam), kterou máme v krásném lese, vzal jsem si knihu jednou s sebou.

Zlomový moment je tu

Odhadujete správně, že tady je přesně ten okamžik, kdy se to celé zvrtlo. Nejvíce mě zaujala sekce s příbytky a návodem, jak je postavit a jak si udělat lavičky, vařečky atd atd.

Samozřejmě, že můj první „bunkr“ byl úplně jinej, než bylo malováno v knížce, že 😀 Byl to úplně jednoduchej bunkr, který se skládal ze staré celty se vzorem jehličí natažený mezi stromy na provaze. To mi ale vůbec nevadilo. Ba naopak. Byla to pro mě schovka, kde jsem studoval tuhle kouzelnou knížku. Učil se vázat uzly, stavět lepší příbytky, studovat zvířata a rostliny.

Pak už to šlo samo. Jezdil jsem na tábory, učil se, zkoušel, zdokonaloval a vše spolu s touto knížkou. Taky podle toho teď vypadá. Ale nikdy bych ji za nic nevyměnil. Je to moje vzpomínka na léta, kdy jsem se začal věnovat lesu a začal být v souladu s přírodou.

PS: Doteď miluju ty ilustrace, co v té knize jsou. Na to že ta kniha o dost starší, než já, rád si ji prohlédnu i teď a pořád je aktuální.

O autorovi

Zálesák Martin

Fotograf, grafik a webdesigner, co miluje přírodu a hledá v ní uklidnění a relaxaci. Už od malička ho zajímalo vše spojené s přírodou a cestováním, budoval příbytky v lese a zkoušel rozdělávat oheň na všechny způsoby. Kromě trávení času u počítače a v lese, velice rád jezdí na kole, na kolečkových bruslích a rád plave. Prakticky žádný sport mu není cizí.