Vyberte možnost Stránka

Co je EDC? A co má společné s KPZ?

Co je EDC? A co má společné s KPZ?

Protože bych se chtěl podívat na jednotlivé položky vybavení označované jako EDC, tak si dnes řekneme, co to EDC je a co má společného se známou KPZ.

Every Day Carry = EDC

Tak to máme hned z fleku. A ani to nebolelo, že? Zkratka EDC je tedy z anglického „every day carry“ do češtiny volně přeloženo → Věci na každodenní použití. Šlo by to možná také přeložit jako „věci které používám každý den“. Ale vzhledem k tomu, že to je vlastně nějaký volný překlad, tak je to jedno.

Co zahrnout do EDC?

Tohle je docela těžké. Někdo nacpe své třípoložkové EDC do kapes od maskáčů a někdo do EDC zahrne i batoh, protože tahá vybavení opravdu hodně. Já jsem byl prakticky deset let zvyklý nosit batoh. Ne jen na EDC, ale prakticky na vše ostatní, hlavně na nákupy po cestě z práce. Pro každého z nás vlastně EDC může obsahovat něco jiného. Jsou ale většinou položky, které se u většiny lidí shodují. Já bych do svého EDC zahrnul toto:

Batoh / tašku na nohu / brašnu

No prostě cokoliv, v čem si odnesete nejen EDC, ale i zbytek věcí, které budete potřebovat. Pro někoho je batoh zbytečnost, stačí mu malá brašna. Někdo i brašnu nechává doma a stačí mu kalhoty.

Telefon / Peněženka / Klíče

Já jsem to shrnul do jednoho, protože tohle považuju za prakticky jádro EDC, protože to je fakt něco, co si vlastně musíme brát všichni a všude.

Nůž / Multitool

Tohle je věc, kterou jsou dlouhou dobu nenosil. Měl jsem na klíčích takovej bazmek, kterýmu se nedá říkat nůž, ale na takový to otevírání obálek, balíků atd my to naprosto stačilo.
Ale člověk stárne a dělá nové a nové věci, tak jsem si řekl, že je potřeba vzít si do kapsy něco většího, než přívěsek na klíče.

Dlouho jsem uvažoval, jestli volit přímo nůž nebo vzít multitool, který by mi vlastně mohl nahradit ještě spoustu jiného nářadí.

Já jsem to nakonec vyřešil tak nějak dohromady, ale to si řekneme určitě v dalším videu a článku, co pro vás chystám.

Baterka

Jsou takové malé kapesní baterky, které schováte do kapsy od kalhot nebo je dáte do nějaké přihrádky v batohu. Každopádně pak už vás tma nepřekvapí. Pokud se třeba věnujete urbexu, tak je to vlastně taková povinná výbava.

Já osobně s sebou baterku nenosím. V klasickém živote mi to přijde zbytečné. Kdyby bylo potřeba, použiju telefon jako svítilnu.

Brýle

Přemýšlel jsem, jestli je sem zahrnout nebo ne. Pro mě je to asi věc, kterou tahám prakticky nonstop od jara do podzimu, takže jsem se rozhodl, že do mého EDC pasovat bude.
Já mám docela levné brýle z Decathlonu, ale z desítek co jsem zkoušel, mi sedly nejlépe. Na můj globus je docela problém sehnat kšiltovku, brejle a tak … Takže jsem byl rád, že decathlon dělá i brýle pro lidi s velkou hlavou.

Nalgena / Láhev na pití

Já osobně mám Nalgenu, jak jsem již xkrát zmiňoval v článcích a videích, tak jsem ji sem uvedl, ale jinak je vlastně jedno v jaké lahvi, či nádobě budete vodu přenášet – hlavně abyste ji měli, když bude potřeba. Protože jsem měl psa, tak jsem byl zvyklí brát vodu taky od jara do podzimu, ale pak jsem si navykl se napít, minimálně když jsem dával psovi. V létě je to prakticky neodmyslitelná část vybavení, bez které ven prostě nejdu!

Tužka / papír / zápisník

Nejsou to věci, který si beru fakt pokaždé, ale jsou výlety, kdy si je beru. Tužku tahám plus mínus pokaždé, když mám batoh, v kalhotech ji nenosím. Když vím, že jdu dát relax do přírody, kdy budu odpočívat, tak si beru i zápisník, kam si zapisuju nápady na videa, myšlenky co mě napadnou a spoustu dalšího.

Pistole / Teaser / Obušek

Zase jsem udělal takovej malej balíček, kterej já osobně nepoužívám vůbec. Jsou to řekněme „bezpečnostní prvky“, které prostě někdo nosit chce. Nebo to třeba vyžaduje jeho profese. Pokud to mít musí tak OK, ale jinak třeba obušek a teaser, stejně jako pepřák, mně osobně přijdou prostě zbytečný a navíc, pokud nejsem teda zrovna fotbalovej chuligán.

Co má společného KPZ a EDC?

Tohle je otázka do pranice. Někdo může považovat věci, které jsem zde vypsal za vybavení KPZ a někdo jedině jako EDC. Musí si to uzpůsobit každý. Pro mě je KPZ zbytečnost. Beru si věci, které jsou „kdyby náhodou“, ale to je spíše spojené s vandry, výšlapy, atd.

KPZ je pro mě nějaká krabička, kterou bych naplnil věcma, které by se hodily, až bude průšvih. Třeba → háčky na ryby, provázek, náhradní baterie, řetězová pila, křída, zápalky a mnoho dalšího.

Vlastně ani jedna z věcí, co jsem vypsal do EDC, ale samozřejmě jako náhradní vybavení nebo nějakou provizorku to v KPZ mít můžete. Je to jen na vás.

Závěrem bych chtěl říct, že co zde stojí není dogma, není to pravidlo! Je to jen nastínění věcí a problematiky, abyste si mohli udělat svůj názor a hlavně svoje EDC a případně i svou KPZ.

To je dneska vše, tak zatím Ahoj a sejdeme se v lese.

O autorovi

Zálesák Martin

Fotograf, grafik a webdesigner, co miluje přírodu a hledá v ní uklidnění a relaxaci. Už od malička ho zajímalo vše spojené s přírodou a cestováním, budoval příbytky v lese a zkoušel rozdělávat oheň na všechny způsoby. Kromě trávení času u počítače a v lese, velice rád jezdí na kole, na kolečkových bruslích a rád plave. Prakticky žádný sport mu není cizí.