Vyberte možnost Stránka

Povinná výbava pro záčínajícího zálesáka

Povinná výbava pro záčínajícího zálesáka

Jakou výbavu si brát do lesa? Co musíte mít? Co je potřeba, abyste si užili táboření a přitom netáhli půlku věcí, co máte doma? Dneska si řekneme, jaká je povinná výbava pro táborníky a zálesáky a příznivce přírody.

Povinná výbava neexistuje!

Tak jsme začali hned takto zostra. Spousta lidí si myslí, že jsou prostě nějaká pravidla, co si musíte brát do lesa. Nic takového však neexistuje! Každý je jiný a tak každý potřebuje něco jiného. Někdo se nevyspí bez karimatky, jiný si ustele jen na smrkových větvičkách. Někdo si bere pítka a vařiče, někdo si dá radši studenou klobásu a vodu si vezme do PETky či sbaleného kanystříku … a takto bychom mohli pokračovat do nekonečna.

Dneska si ukážeme nějaké vybavení, které si beru já. Beru si toho samozřejmě i více, ale to už je na diskuzi. To, co zde dnes uvedu je mnou doporučený seznam věcí, které byste měli mít s sebou, když se někam vydáte, ale pravidlo to určitě není.

Boty jsou základ

Ať jdete cestou či necestou, vždy je potřeba mít dobré boty. Vlastně je jedno, jestli máte nějaké pohodlné tenisky nebo trekové boty. Klidně si můžete vzít i kanady. Je to jen na vás. Je však důležité mít na paměti, že pokud jdete do většího terénu a nebo delší výšlap, je třeba zvážit jaké boty si vezmete. Tenisky asi nebudou ideální volba. Boty by měly být pohodlné a hlavně rozšlápnuté.

Tip: Nikdy nechoďte v nových botách na výšlapy, či delší trasy!

Maskáče? Tepláky? Blůzu? Goráč?

Hodně lidí řeší hlavně oblečení, jaké si mají vzít do lesa. Většina lidí vám řekne, že musíte mít maskáče s takovým a makovým vzorem, k tomu nejlépe blůzu ve stejném vzoru …
Ale mám pro vás super zprávu. Chcete si vzít tepláky? Cítíte se v nich dobře? Vemte si je! Chcete si vzít dva k sobě se nehodící vzory, i když vám to neladí, ale padne vám to oblečení skvěle? Směle do toho! Je to jen a jen na vás. Pokud si vás někdo bude dobírat, myslete si něco o místech, kam slunce nesvítí a jděte dál. Zálesáctví, táboření nebo skaut není o tom co máte na sobě, ale o smýšlení a chování k přírodě.

Dobré je, mít to kam sbalit

Pokud si vezmete těch pár věcí, o kterých se tu bavíme, pravděpodobně to budete muset někde schovat. Já jsem se naučil nosit batoh snad úplně všude. Ať jdu do sámošky na nákup, na procházku se psem nebo na vejšlap přes hory. Někdo preferuje na krátké výlety jen tašku přes rameno nebo chlebník. A je to v pořádku. Každému, co je mu příjemné. Důležité je, že všechno vybavení, máte kam schovat a jak přenést.

Voda základ života

Jdete na procházku se psem? Vemte si vodu. Jdete na odpoledne na procházku? Vemte si vodu. Jednoduše řečeno, berte si vodu vždycky s sebou. Nemusíte si brát vždy plnou láhev, ta se může pronést, ale pokud si vezmete půlku, určitě si poděkujete, pokud se někde zaseknete. Váš pes (pokud ho máte s sebou) vám poděkuje taky. Já používám láhve od Nalgene, protože je většinou beru společně s GSI hrnečkem, ale když si vezmete PETku nebo jinou nádobu, je to jedno.

Tip: Berte si vodu vždycky s sebou, nemusíte ji využít jen vy.

Řízli jste se? Máte běhavku? Našli jste si klíště? Od toho je tu lékárnička

Nikdy nevíte, co se vám nebo vašemu parťákovi může stát. Je dobré mít u sebe lékárničku. I když jste si vzali už snad milionkrát a nikdy jste ji nepotřebovali. Garantuju vám, že jakmile si ji nevezmete, tak se něco stane. Je to zákon schválnosti. Proto je dobré, být připraven. A kdo je připraven, není překvapen.
Pokud nechcete tahat celou lékárničku, berte si pro jistotu, alespoň nějaké základní věci jako dezinfekci a nějaké náplasti. Zavírací špendlíky, atd. Takové věci se hodí vždy.

Na piknik, ale i do deště

Protože nerad nosím bundy, tak skoro vždy u sebe mám pláštěnku. Mám klasické pončo. Využiji ho nejen při dešti, ale už mnohokrát mi zachránilo mokrej zadek. Je rosa? Je po dešti? Nevadí, roztáhněte si pončo a udělejte si piknik, jak to máte rádi.

Tip: Existují i ponča, která se dají seskládat na přístřešek, či rozepnout jako plachta. Sice stojí o kousek víc peněz než obyčejná pláštěnka, ale zase nemusíte nosit celtu nebo plachtu.

Správný muž, má mít nůž

Pořekadlo nelže. Už bezpočetněkrát se mi stalo, že jsem potřeboval přeříznout provaz nebo jsem potřeboval otevřít balík, nebo rozkrojit buřta a nůž … nikde. Jasně, člověk si poradí, ale proč si to dělat složité. Takovej malej švýcarák nebo zavírák se moc nepronese a když bude třeba službu udělá.

Budiž světlo!

Malinká příruční baterka se určitě hodí. Že máte radši čelovku? Super, tak si vezměte čelovku. Zase je volba jen a jen na vás. Hlavní je mít nějaký zdroj světla, pokud víte, že půjdete přes noc nebo se můžete ocitnout ve tmě.

Piš! Nebo tě sní myš!

Do  lesa si spoustu z nás chodí odpočinout od shonu velkoměsta. Spousta z nás si tam jde utřídit myšlenky. Pro někoho je les a příroda studnice nápadů. Mám to stejně a proto si vždycky beru sebou zápisník, bloček, deníček … cokoli, kam si můžu tu myšlenku zapsat.
Někdo si vede třeba zálesácký deník, jako my. Někdo si jen zapisuje myšlenky. Někdo si chce namalovat rostlinu, kterou viděl, aby si zjistil, co to je. Mít něco na zapsání se hodí vždy.

Zkoušejte, zkoušejte, zkoušejte

Dnešní článek je u konce. Snad se vám líbil a budete si podle něj moct sbalit do lesa. Ale nezapomínejte. Toto co jste si přečetli, jsou věci, které si beru já a jsou důležité pro mě. Vy si musíte zkusit, jestli to máte stejně nebo jestli potřebujete něco navíc.

Hodně se to bude odvíjet od toho, s kým jdete a hlavně na jak dlouho. Pak se bavíme o tom, že jsem tam nenapsal spacák, karimatku, jídlo … a mnoho dalšího. Ale to jsem nechtěl. To už je na vás. Toto je takovej základ, kterej bych doporučil a se zbytkem si už určitě poradíte.

Tak AHOJ a potkáme se v lese.

O autorovi

Zálesák Martin

Fotograf, grafik a webdesigner, co miluje přírodu a hledá v ní uklidnění a relaxaci. Už od malička ho zajímalo vše spojené s přírodou a cestováním, budoval příbytky v lese a zkoušel rozdělávat oheň na všechny způsoby. Kromě trávení času u počítače a v lese, velice rád jezdí na kole, na kolečkových bruslích a rád plave. Prakticky žádný sport mu není cizí.