Vyberte možnost Stránka

Jak se chovat v lese

Jak se chovat v lese

Všichni rádi chodíme do lesa, ale ne všichni se chováme tak, jak by se slušelo. Pravidla daných lokalit jsou jedna věc, ale nějaké osobní priority a pravidla jsou věc druhá. Já jsem vám sepsal 5 pravidel, které je podle mě třeba dodržovat.

Odpadky do lesa nepatří, aneb nebuď prase!

Asi největší problém, který vidím já v lesích a na horách, jsou odpadky. Sáčky, kelímky, plechovky od piva, plechovky od jídla …
Vždycky mě strašně naštve, že něco takového najdu. Pokud to někdo dotáhl až sem, proč si to neodtáhl prázdné nazpět? Váží to už jen zlomek toho co předtím a stejně to vyhodí do přírody.

Nebuďte prosím lhostejní k tomuto postoji, řekněte to těm lidem. A když už to nejde, tak zkuste ty odpadky sebrat a vzít je s sebou a někde po cestě je vyhodit. Přecijen – děláme to pro sebe a pro přírodu.

V lese by měl být klid

Zpěv ptáků a chroustající veverka, to je to co by vás mělo v lese rušit. Skutečnost je bohužel taková, že mnoho rodin nechá děti dělat v lese naprosto cokoli. A to bohužel včetně řvaní a dělání takového virválu, který se hodí na dětská hřiště a sportovní zápasy, ale ne do přírody.
Častokrát se ale najdou i dospělí, co křičí na celé kolo a náramně se baví. Lesu to přímo neubližuje, ale zkuste si představit, že je u vás někdo v obýváku a dělají vám tam takový brajgl. Představa nic moc, že? Tak i vy respektujte přírodu a chovejte se ohleduplně a tiše.

Oheň v lese

Nic nechutná tak dobře, jak jídlo uvařené vlastní rukou nad ohněm. Je jedno jestli je to kulinářská specialita nebo nějaká zálesácká rychlovka. Je však důležité si uvědomit, že ve většině lesů je rozdělávání otevřeného ohně zakázané! Mnoho z nás používá vařiče, ale i zde je třeba dbát opatrnosti. Každopádně, když budete rozdělávat oheň, ujistěte se:

  1. že ho máte čím uhasit
  2. že se nemůže rozšířit dále
  3. že se nemůže rozšířit pomocí kořenů v půdě
  4. že když odcházíte od ohně, je opravdu zhašený

Pokud jste kuřáci, tak doporučuju vzít si nějakou krabičku nebo plechovku a do té házet nedopalky. Netípat cigarety o zem a už vůbec nenechávat nedopalky po lese!!

Chráněné druhy živočichů a rostlin

Stejně jako já neznám všechny živočichy a rostliny, věřím že ani vy je všechny neznáte. Proto se ke všem chovejme ohleduplně a vždy s respektem.

  • netrhejte rostliny, které neznáte
  • netrhejte rostliny pokud je nijak nevyužijete
  • neničte zvířatům příbytky
  • nerušte živočichy (ať už při jídle, či odpočinku)
  • nezabíjejte živočichy!!!

Pes v lese

Pro člověka i pro psa je pobyt v přírodě určitě fajn zážitkem. Dávejte však velký pozor, aby se nezměnil v zážitek značně ošklivý. Určitě nechcete, aby vám psa někdo zastřelil nebo aby se chytil do nějaké pasti.
Pokud pes neposlouchá na 100% a nemá takový výcvik, aby fungoval „na slovo“ určitě je třeba psa mít na vodíku, na gumě, na špagátu – prostě zajištěného tak, aby neutekl a vy měli nad ním přehled.
V období, kdy jsou hony si raději psa označte (vestičkou). Mnohokrát se stalo, že se myslivci stříleli navzájem a nikdo z nás nechce, aby zastřelili vašeho psa nebo právě Vás!

Toto jsou nějaká obecná pravidla, která jsem sepsal JÁ. Není to dogma, která by byla nějak předepsaná.
Jsou to však pravidla, která rozumní lidé dodržují a myslím, že my zálesáci je bereme automaticky. Budu rád, když se dostanou k těm, co by je potřebovali nejvíc.

Tak AHOJ a potkáme se v lese

O autorovi

Zálesák Martin

Fotograf, grafik a webdesigner, co miluje přírodu a hledá v ní uklidnění a relaxaci. Už od malička ho zajímalo vše spojené s přírodou a cestováním, budoval příbytky v lese a zkoušel rozdělávat oheň na všechny způsoby. Kromě trávení času u počítače a v lese, velice rád jezdí na kole, na kolečkových bruslích a rád plave. Prakticky žádný sport mu není cizí.